Piece
wolnostojące

Piece <br/>wolnostojące

Wkłady
kominkowe

Wkłady <br/>kominkowe

Kominki
gazowe

Kominki <br/>gazowe

Kominki
na pelet

Kominki <br/>na pelet

Obudowy
kominkowe

Obudowy <br/>kominkowe

Kominki
elektryczne

Kominki <br/>elektryczne

Kominek w domu to marzenie wielu osób. Widok tańczących płomieni oraz ciepło, jakie emituje, sprawia, że od lat kominki cieszą się niesłabnącą popularnością. Świadczą one nie tylko o estetyce pomieszczeń, ale także stanowią dodatkowe źródło ogrzewania. Obecnie na rynku znaleźć można wiele rozwiązań od montażu tradycyjnych kominków na drewno po kominki gazowe czy elektryczne. Często wątpliwości budzi jednak kwestia dotycząca tego, czy montaż kominka wymaga pozwolenia. Warto zapoznać się z poniższym artykułem w celu znalezienia odpowiedzi na pytanie, kto i w jakiej sytuacji musi ubiegać się o pozwolenie dotyczące instalacji kominka, a kiedy nie jest ono wymagane.

Pozwolenie na budowę kominka – czy jest wymagane?

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego montaż kominka opalanego drewnem, z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominowym jest możliwy wyłącznie w domach jednorodzinnych, niskich budynkach wielorodzinnych i budynkach mieszkalnych w zabudowie gospodarczej. Każdorazowo budowa tego rodzaju kominka wiąże się z koniecznością uzyskania zgody Starostwa Powiatowego co do takiej instalacji. Odpowiednio przygotowany wniosek wraz z opinią kominiarza dostarcza się do wydziału architektoniczno-budowlanego, który wykazuje sprzeciw lub wyraża zgodę na budowę. Jeśli w ciągu 30 dni od zgłoszenia organ nie prześle decyzji odmownej, wówczas można rozpocząć prace montażowe. Takie pozwolenie  jest ważne przez okres dwóch lat.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku, gdy w miejsce starego kominka stawia się nowoczesny kominek z zamykanym wkładem. Wówczas nie ma konieczności uzyskiwania zgody, aczkolwiek wymagane jest zgłoszenie wymiany kominka do Starostwa Powiatowego. W przypadku montażu kominków gazowych z kolei, które są zasilane na dwa sposoby: gazem LPG z butli bądź sieciowym gazem ziemnym również wymagane jest uzyskanie pozwolenia od odpowiedniego organu. Ponadto kominki gazowe umieszczane w budynkach wielorodzinnych ze względów bezpieczeństwa muszą mieć ograniczoną moc.

Zgody na budowę ani zgłoszenia takiego zamiaru nie potrzeba natomiast w przypadku montażu biokominków, których instalacja nie wymaga budowy przewodu dymowego wewnątrz lub na zewnątrz budynku ze względu na to, że urządzenia opalane są biopaliwami niegenerującymi dymu. Biokominki są zatem świetną alternatywą dla tradycyjnych kominków, których nie można instalować w bloku lub też w domach, które ze względów technicznych nie uzyskały pozwolenia od Starostwa Powiatowego na ich instalację. Montaż tego rodzaju urządzeń nie wymaga żadnych formalności urzędowych zarówno w przypadku instalacji kominka w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu, a nadto może być przeprowadzony bezpośrednio po zakupie urządzenia.

Chcesz o coś zapytać?

Zadzwoń lub napisz, a my odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.