Piece
wolnostojące

Piece <br/>wolnostojące

Wkłady
kominkowe

Wkłady <br/>kominkowe

Kominki
gazowe

Kominki <br/>gazowe

Kominki
na pelet

Kominki <br/>na pelet

Obudowy
kominkowe

Obudowy <br/>kominkowe

Kominki
elektryczne

Kominki <br/>elektryczne

Większość domów wolnostojących wyposażonych jest w kominek. Pełni on funkcję dekoracyjną, ale nie tylko. Wybierając odpowiedni typ kominka, z powodzeniem można go wykorzystać również do celów grzewczych w wybranych pomieszczeniach, a nawet w całym budynku. Czy jednak kominek może zastąpić instalację centralnego ogrzewania?

Kominek zamiast centralnego ogrzewania — czy to możliwe?

W domach zamieszkiwanych przez cały rok raczej nie poradzimy sobie bez centralnego ogrzewania. Kominek zwykle stosowany jest jako dodatkowe źródło ciepła, stanowiąc doskonałe uzupełnienie instalacji c.o. Poszczególne typy kominków różnią się od siebie mocą grzewczą, więc jeśli zależy nam na tym, aby ogrzewanie kominkiem było jak najbardziej efektywne, trzeba zwrócić uwagę na tę kwestię.

Kominek może stanowić istotne źródło ciepła, wpływając na komfort cieplny w domu z centralnym ogrzewaniem. Warto jednak pamiętać, że aby maksymalnie wykorzystać moc kominka w celu dogrzania całego obiektu, a nie tylko wybranych pomieszczeń, należy stworzyć odpowiedni system sterowania urządzeniami grzewczymi.

Kominek — dodatkowe źródło ciepła w twoim domu

Kominek tworzy w pomieszczeniu niepowtarzalną atmosferę. W długie, zimowe wieczory nie ma nic przyjemniejszego niż błogi relaks przy ogniu. Jednak oprócz funkcji dekoracyjnej kominki mogą być dodatkowym źródłem ciepła w budynku.

Wybierając kominek, warto jednak zdecydować się na taki, który będzie nie tylko wydajny, ale i łatwy w obsłudze oraz ekologiczny. Wiele kominków opalanych jest drewnem. Trzeba jednak pamiętać, że przy spalaniu drewna powstają szkodliwe dla naszego zdrowia zanieczyszczenia, jak np. pył i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Pod tym względem znacznie korzystniejsze są kominki na pellet. Pellet w formie granulatu jest paliwem znacznie czystszym niż drewno, a nawet ekogroszek. Jest to biomasa, czyli nowoczesny materiał opałowy powstający z odpadów z drewna. Kominki na pellet z powodzeniem mogą spełniać zarówno funkcję grzewczą, jak i estetyczną.

Kolejną wygodną w użytkowaniu i ekologiczną propozycją jest kominek gazowy. W tym przypadku odpada problem dokładania drewna czy sprzątania popiołu. Kominek działa od razu po włączeniu. Dzięki niemu można się relaksować przy płomieniu zawsze wtedy, gdy mamy na to ochotę. Na komfort użytkowania wpływa również możliwość sterowania kominkiem przy pomocy pilota lub tabletu.

 

Chcesz o coś zapytać?

Zadzwoń lub napisz, a my odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.