Piece
wolnostojące

Piece <br/>wolnostojące

Wkłady
kominkowe

Wkłady <br/>kominkowe

Kominki
gazowe

Kominki <br/>gazowe

Kominki
na pelet

Kominki <br/>na pelet

Obudowy
kominkowe

Obudowy <br/>kominkowe

Kominki
elektryczne

Kominki <br/>elektryczne

Kominek to nie tylko źródło ciepła i przytulności, ale także element dekoracyjny i stylowy. Jednak aby cieszyć się kominkiem w pełni, trzeba wiedzieć, czym palić w kominku, żeby było to efektywne i ekologiczne. Nie każdy rodzaj opału jest odpowiedni, a niektóre mogą być wręcz szkodliwe dla zdrowia i środowiska.

Energia z drewna i brykietów drzewnych

Drewno to jedno z najbardziej popularnych i ekologicznych paliw stosowanych w kominkach i piecach. Pozyskiwane z lokalnych lasów, podlega ciągłemu procesowi odnawiania, co sprawia, że jego zużycie nie wpływa negatywnie na równowagę ekologiczną. Ważnym czynnikiem wpływającym na efektywność energetyczną drewna jest jego wilgotność – im niższa, tym większa wartość opałowa. Dlatego przed spaleniem drewno należy odpowiednio wysuszyć, a do kominka wybierać tylko drewno o wilgotności poniżej 20%.

Alternatywą dla tradycyjnego drewna jest brykiet drzewny. To produkt uboczny przemysłu drzewnego, wytwarzany z odpadów drzewnych pod ciśnieniem i bez użycia dodatkowych środków chemicznych. Dzięki temu jego opałowa wartość jest wyższa niż drewna, a dym emitowany podczas spalania ma mniejszą zawartość szkodliwych substancji.

Pellet i biopaliwo – nowoczesne rozwiązania

Pellet to kolejny rodzaj ekologicznego paliwa, który cieszy się rosnącą popularnością w ostatnich latach. Ma postać małych granulek wytwarzanych z odpadów drzewnych, takich jak trociny czy wióry. Pellet charakteryzuje się wysoką wartością opałową oraz niską emisją zanieczyszczeń do atmosfery. Jego spalanie odbywa się głównie w specjalnych ekologicznych kominkach na pellet, które pozwalają na automatyczne dozowanie paliwa i utrzymanie stałej temperatury.

Biopaliwo jest szerokim pojęciem obejmującym różne rodzaje paliw produkowanych z biomasy roślinnej lub zwierzęcej. Przykłady takich paliw to oleje roślinne (np. olej rzepakowy), biogaz czy bioetanol. Biogaz jest produktem fermentacji materii organicznej, a bioetanol – wynikiem fermentacji cukrów zawartych w roślinach. Stosowanie tych paliw może pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji oraz efektywność energetyczną ogrzewania.

Chcesz o coś zapytać?

Zadzwoń lub napisz, a my odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.