Piece
wolnostojące

Piece <br/>wolnostojące

Wkłady
kominkowe

Wkłady <br/>kominkowe

Kominki
gazowe

Kominki <br/>gazowe

Kominki
na pelet

Kominki <br/>na pelet

Obudowy
kominkowe

Obudowy <br/>kominkowe

Kominki
elektryczne

Kominki <br/>elektryczne

Wkłady kominowe są niczym serce dla każdego kominka, mające wpływ na jego wydajność, bezpieczeństwo i estetykę. Na co zwrócić uwagę, wybierając taki wkład?

Materiał wkładu kominkowego i wydajność energetyczna

Przeglądając wkłady kominkowe, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany. Te ze stali nierdzewnej są lekkie, wytrzymałe i łatwe w montażu. Wymagają jednak częstszej konserwacji. Wkłady żeliwne i ceramiczne są cięższe, mogą wymagać częstego czyszczenia, ale zapewniają lepszą akumulację ciepłą i dłuższą żywotność produktu. Materiał powinien być dobrany do rodzaju paliwa, jakie będzie używane w kominku.

Na koszty ogrzewania oraz efektywność kominka ma wpływ również wydajność energetyczna, określona przez producentów jako kubatura lub powierzchnia, jaką jest w stanie ogrzać wkład kominkowy. Wyliczenie wydajności warto zlecić profesjonaliście, aby nie doprowadzić do sytuacji, gdy kominek nie będzie ogrzewał całego pomieszczenia. Jeśli kominek ma być podstawowym źródłem ogrzewania domu, sprawność energetyczna musi być wyższa.

Rozmiar, moc i rodzaj paliwa

Rozmiar i moc wkładu kominkowego powinien być dostosowany do wielkości pomieszczenia, które ma być ogrzewane. Zbyt duży lub zbyt mały wkład będzie skutkował niewłaściwym działaniem kominka i niewystarczającym lub nadmiernym ogrzewaniem przestrzeni. Wkłady należy dopasować także do kształtu kominka, mogą być proste lub narożne.

Należy też zwrócić uwagę na rodzaj paliwa, jakie będzie w kominku spalane. Dostępne są wkłady przeznaczone do palenia drewnem, pelletem czy wkłady gazowe. Te ostatnie mogą być podłączane do sieci lub wykorzystujące gaz z butli.

Efektywność i wydajność kominka są niezwykle ważne, dlatego wybierając wkład do niego, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy pomogą w dobraniu właściwych parametrów. Należy pamiętać, że wkład kominkowy  musi spełniać wszelkie normy i przepisy dotyczące bezpieczeństwa.

Chcesz o coś zapytać?

Zadzwoń lub napisz, a my odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.