Piece
wolnostojące

Piece <br/>wolnostojące

Wkłady
kominkowe

Wkłady <br/>kominkowe

Kominki
gazowe

Kominki <br/>gazowe

Kominki
na pelet

Kominki <br/>na pelet

Obudowy
kominkowe

Obudowy <br/>kominkowe

Kominki
elektryczne

Kominki <br/>elektryczne

Kominek w domu to alternatywny sposób na ogrzanie domu i niewątpliwie jego ozdoba. Chcąc w pełni czerpać korzyści z faktu posiadania go domu, trzeba dobrać wielkość, tzw. wsadu paleniska do sposobu, w jaki będzie wykorzystywany. Jakie funkcje może pełnić kominek w domu i czy warto uwzględniać go w projekcie budynku?

Do czego wykorzystywany jest kominek w budynku?

Kominek bez względu na jego rodzaj może być wykorzystywany na kilka sposobów. Przede wszystkim może być montowany do celów okazjonalnych — dla czystej przyjemności patrzenia w ogień, czy też okazjonalnego dogrzania domu, w momencie, kiedy instalacja C.O. pozostaje wyłączona. Drugim sposobem wykorzystywania kominka, związanym z dogrzewaniem budynku, jest ogrzewanie nim pomieszczeń celem zmniejszenia wydatków na gaz lub olej opałowy np. w okresie silnych mrozów, awarii kotła grzewczego. Nie można zapomnieć,  że kominek może być samodzielnym źródłem ciepła w domu i być wykorzystywany tak jak piec — do wytwarzania ciepła i podgrzewania wody użytkowej. Nie zmienia to jednak faktu, że kotłownia i inne poza kominkiem urządzenie grzewcze i tak być musi.

Czy zatem warto planować budowę kominka?

Na pewno tak — choćby ze względów czysto biznesowych. Nawet jeśli ma być on nie używany, znacząco podnosi wartość nieruchomości, a z drugiej strony, jest to rezerwowe źródło ogrzewania domu, które nigdy nie wiadomo, kiedy może okazać się konieczne.

Decydując się na budowę kominka, trzeba jednak zastanowić się jaki rodzaj urządzenia nas interesuje. Na runku istnieje 3-stopniowy podział kominków, odnoszący się do czasu utrzymania żaru po jednorazowym załadunku wkładu do pełna. Mowa więc o kominkach  “palących się“ ponad 10 godzin (stałego palenia), do 10 godzin (okresowego palenia), oraz nieokreślonych czasowo — zaliczanych do tzw. kominków dekoracyjnych. Jak łatwo się domyślić, gdy kominek ma być głównym źródłem ciepła, trzeba decydować się na wkłady utrzymujące żar minimum 10 godzin.

Chcesz o coś zapytać?

Zadzwoń lub napisz, a my odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.