Piece
wolnostojące

Piece <br/>wolnostojące

Wkłady
kominkowe

Wkłady <br/>kominkowe

Kominki
gazowe

Kominki <br/>gazowe

Kominki
na pelet

Kominki <br/>na pelet

Obudowy
kominkowe

Obudowy <br/>kominkowe

Kominki
elektryczne

Kominki <br/>elektryczne

Obecnie na rynku spotkać można ogromną różnorodność kominków do zastosowania wewnątrz domu. Najczęściej stanowią atrakcję i ozdobny element pomieszczeń, trochę rzadziej służą jako jedyny system ogrzewania. Bez względu na zastosowanie, jedną z wielu obaw kupujących, jest proces wysuszania przez kominek powietrza w pomieszczaniu. Czy faktycznie jest się czym martwić?

Od czego zależy niska wilgotność powietrza w nagrzanym pomieszczeniu?

Problem z niską wilgotnością i odczuwaniem „suchości” powietrza występuje najczęściej w okresie jesienno-zimowym, kiedy wymaga się dogrzewania pomieszczeń i najczęściej wiąże się z niesprawną wentylacją budynku. Chłodne powietrze na zewnątrz ma dużą wilgotność względną, ale niewiele samej wilgoci. Dostając się do ogrzanych pomieszczeń przez szpary w oknach czy kratki wentylacyjne, jego wilgotność spada, ponieważ w środku panuje wyższa temperatura. W ten sposób spada wilgotność powietrza w domu, tworząc suche powietrze.

Czy kominki wysuszają powietrze w domu?

Każdy rodzaj ogrzewania powoduje podgrzanie chłodnego powietrza z zewnątrz i spadek jego wilgotności. I tak naprawdę nie ma znaczenia czy będzie to kominek gazowy, pelletowy, piec kaflowy czy centralne ogrzewanie. Każdy z tych systemów doprowadza do obniżenia wilgotności powietrza.

Nowoczesne kominki zapewniają właściwą wentylację wewnątrz obszaru spalania, dostarczając powietrze z zewnątrz, dzięki temu nie występuje zasysanie powietrza z pomieszczenia, do którego napływałoby chłodniejsze powietrze z wentylacji. Gdyby takiego dopływu do kominka zabrakło, faktycznie powodowałby on nieprzyjemne, wysokie wysuszanie powietrza w pokoju.

Odpowiadając na pytanie w temacie: właściwie działający kominek tylko częściowo wysusza powietrze, nie więcej jednak niż inne systemy ogrzewania.

Chcesz o coś zapytać?

Zadzwoń lub napisz, a my odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.