Piece
wolnostojące

Piece <br/>wolnostojące

Wkłady
kominkowe

Wkłady <br/>kominkowe

Kominki
gazowe

Kominki <br/>gazowe

Kominki
na pelet

Kominki <br/>na pelet

Obudowy
kominkowe

Obudowy <br/>kominkowe

Kominki
elektryczne

Kominki <br/>elektryczne

W dobie wzmożonych działań sprzyjających ochronie środowiska i dbałości o czystość powietrza poszukiwane są różne rozwiązania mające zapewnić standard wielu elementów życia jak ogrzewanie domu, przy dbałości o jakość powietrza. Z tego właśnie powodu został wynaleziony pellet, czyli paliwo do kominków, w postaci granulatu na kształt ziaren ryżu, o wielkości sięgającej do 3 cm długości i 8 mm średnicy.

Czym jest pellet?

Pellet to drewniana biomasa uzyskiwana z odpadów, frakcji z produktów oraz pozostałości, wynikłych w toku prac przetwórstwa drzewnego, leśnictwa, rolnictwa czy przemysłu meblowego. I choć uzyskiwany może być z różnych materiałów, to jednak drewniany cieszy się największą popularnością, z uwagi na swoją wartość energetyczną. Jeśli chcemy go wykorzystać, powinniśmy jednak wybrać specjalny kominek na pellet z oferty firmy Pałka Kominki, który jest odpowiednio przystosowany do tego właśnie materiału opałowego. Pellet dostępny w sprzedaży, zarówno dla przemysłu jak i użytku gospodarstw domowych, musi spełniać stosowne i bardzo rygorystyczne normy. I choć pellet może wydawać się drogi i nieekonomiczny to jednak jest zupełnie na odwrót – przede wszystkim jego wyższą cenę rekompensuje wartość energetyczna, co oznacza, że zużywa się go mniej, aby uzyskać zadaną temperaturę ogrzewania, a do tego jest ekologiczny, co nie sprowadza na nas ryzyka otrzymania mandatu.

Czyszczenie kominka

Aby korzystać z pelletu, należy zaopatrzyć się w odpowiedni kominek, przeznaczony dla tego rodzaju surowca. Jednak warto pamiętać, że wymaga on odpowiedniej konserwacji, czyli czyszczenia. Piec na pellet najlepiej jest czyścić regularnie i równie regularnie poddawać go przeglądom, aby generował właściwą ilość ciepła i nie stwarzał zagrożenia dla domowników. Jeśli piec dogrzewa dom, zabieg konserwacji należy przeprowadzać zaraz po sezonie grzewczym, a w przypadku, gdy pracuje on cały rok, dogrzewając wodę dla obiektu, należy przeprowadzić większe czyszczenie oraz weryfikację stanu technicznego, co pół roku. Jednak dobrze jest raz na tydzień samodzielnie przeprowadzić czyszczenie kominka na pellet, co sprzyja poprawie warunków cieplnych w danym momencie. Raz na tydzień należy wybierać popiół z pojemnika, sprawdzać ilość pelletu w zasobniku, a także weryfikować czy ruszt palnika jest czysty. Warto także sprawdzać, czy w rurach zrzutowych, podających oraz zbiorniku nie nagromadził się płyn. Rzadziej, ponieważ raz na miesiąc, należy oczyścić ściany kominka, komory boczne, wymiennik ciepła i wszystkie kanały spalinowe. Nie jest to zadanie trudne, ale warto przeprowadzać taką kontrolną weryfikację oraz regularne bieżące oczyszczanie, aby kominek nie pozostał zabrudzony. Jeśli dojdzie do zapchania kominka, w domu nie będzie ciepło, a poza tym nagromadzone zabrudzenia o wiele trudniej jest usunąć.

Chcesz o coś zapytać?

Zadzwoń lub napisz, a my odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.